nMedica Logo

TELEFON:

USG dzieci

Ultrasonografia (USG) to podstawowe i szybkie badanie obrazowe, które pozwala na ogląd wnętrza ciała. Do badania wykorzystuje się ultrasonograf, który tworzy obraz badanego obszaru za pomocą fal ultradźwiękowych. Działanie ultrasonografu nie jest skomplikowane.

Na czym polega USG? Fale są emitowane przez sondę przykładaną do skóry pacjenta, a następnie przenikają w głąb ciała, ,,odbijają się” od narządów i jako echo ,,wracają” do sondy. Dalej ultrasonograf przetwarza je na obraz w czasie rzeczywistym, czyli sonogram, widoczny na monitorze.

Badanie daje wiele możliwości. Ultrasonografia pozwala ocenić kształt i wielkość narządów, ich strukturę oraz echogeniczność, czyli „jasność” badanej struktury na obrazie. Dzięki temu badaniu można również:

  • określić patologiczne zmiany narządów lub tkanek, np. podwyższona echogeniczność wątroby świadczy o jej stłuszczeniu;
  • zlokalizować, zmierzyć i określić niektóre cechy zmian w okolicach narządów, np. guzów, ropni, torbieli czy zwapnień;
  • wykryć płyn w brzuchu lub klatce piersiowej;
  • wykryć złogi, np. w nerkach i pęcherzyku żółciowym
 

Jeśli pacjent zastanawia się, czy USG jest bezpiecznie – może być spokojny. W przeciwieństwie do RTG, czyli badania rentgenowskiego lub tomografii komputerowej, ultrasonografia jest bezpieczna, nawet dla kobiet w ciąży. Nie emituje bowiem szkodliwych promieni rentgenowskich.

To badanie obrazowe jest bezbolesne, nieinwazyjne i można je powtarzać wielokrotnie, bez ryzyka dla pacjenta

Przy badaniu USG jamy brzusznej nastolatki obowiązuje takie samo przygotowanie jak osób dorosłych, czyli wypełniony pęcherz moczowy (ostatnie oddanie moczu na godzinę przed badaniem) oraz powstrzymywanie się od spożywania pokarmów przez 4-6 godzin przed badaniem. W dniu poprzedzającym USG brzucha pacjent powinien unikać pokarmów wzdymających i ciężkostrawnych. 

U przedszkolaków i dzieci szkolnych wystarczy ok. 2-4 godziny bez jedzenia i picia oraz godzina bez „robienia siku”. Maluszki w szczególności niemowlęta wystarczy nie karmić na godzinę przed badaniem brzuszka.

NASI LEKARZE

lek. Paweł Jamróg

specjalista pediatrii i neonatologii