Profilaktyczne wizyty u lekarza z dzieckiem to często pierwsze, o czym myślą rodzice po powrocie z dzieckiem ze szpitala. Regularne kontrole medyczne od najmłodszych lat pozwalają nie tylko na wczesne wykrycie ewentualnych problemów zdrowotnych, lecz także na budowanie fundamentów zdrowego stylu życia. Pytanie, które często nurtuje rodziców, brzmi: „Kiedy po raz pierwszy lekarz dziecięcy powinien oglądnąć malucha?” To ważne zagadnienie, które daje matkom i ojcom poczucie bezpieczeństwa, że ich dziecko jest zdrowe oraz jest pod stałą opieką specjalistów.
Kiedy i w jakim celu zgłaszać się z dzieckiem do lekarza?
Podstawowa opieka zdrowotna (POZ) w przypadku dzieci jest bardzo ważna. Objawy chorobowo wirusowe, takie jak katar, kaszel, ból gardła, ból ucha czy podwyższona temperatura ciała powinny być od razu konsultowane ze specjalistą. Choć w wielu przypadkach wydaje się to bezzasadne i jest przejawem nadopiekuńczości, nie warto lekceważyć stanów, które mogą być początkiem poważniejszych chorób u dzieci.
Zadania lekarza pierwszego kontaktu
Lekarz POZ za zadanie ma przede wszystkim planowanie i realizację podstawowej opieki nad pacjentem. To właśnie on ustala przebieg leczenia, wykonuje zabiegi oraz kieruje do lekarzy specjalistów, jeśli wystawienie diagnozy wykracza poza jego kompetencje. To z nim, w pierwszej kolejności, powinien się kontaktować każdy rodzic, jeśli z potomkiem dzieje się coś złego.
Harmonogram wizyt u lekarza – pierwsze 12 miesięcy
Pediatria koncentruje się na profilaktyce oraz wczesnym wykrywaniu i leczeniu chorób u dzieci. Dzięki regularnym wizytom u pediatry możliwe jest zidentyfikowanie problemów zdrowotnych jeszcze przed ich nasileniem się, co może zwiększyć szanse na skuteczne leczenie. Przychodnia lekarska Tarnów zachęca do wykonywania regularnych badań u dzieci.
- 1 miesiąc życia: pierwsza wizyta może być stresem dla dziecka, jak i dla rodziców. To dobry czas na poznanie lekarza i wypytanie go o wszystkie nurtujące zagadnienia. Niezależnie od rodzaju pytań, warto zapisać wszystkie na karteczce, aby o niczym nie zapomnieć i dowiedzieć się jak najwięcej. Lekarz dziecięcy na pierwszej wizycie zbada dziecko szczegółowo i zleci ewentualne dodatkowe badania.
- 2 miesiąc życia: jeśli dziecko nie wykazuje żadnych objawów chorobowych to wizyta, oprócz mierzenia i ważenia, równoznaczna jest z podaniem dziecku pierwszej szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, błonicy, tężcowi, krztuścowi oraz Hib.
- 3-4 miesiąc życia: kolejna wizyta u pediatry to kolejne szczepienia przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi i Hib (druga dawka) oraz przeciw chorobie Heinego-Medina (pierwsza dawka).
- 6 miesięcy życia: wiek dziecka wskazuje na to, że jego dieta powinna być powoli rozszerzana, ponieważ przestaje ono być karmione tylko mlekiem. W przychodni dziecko otrzyma trzecią dawkę obowiązkowej szczepionki przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi, Hip oraz drugą przeciw chorobie Heinego-Medina. Rodzice zaś otrzymają wskazówki jak rozszerzyć dietę dziecka oraz czym najlepiej go karmić.
- 7 miesięcy życia: lekarz dziecięcy nie tylko waży i mierzy malucha, ale także wykonuje obowiązkowe szczepienie przeciwko WZW typu B. Wypyta także o ewentualne problemy z rozszerzaniem diety oraz o to czy dziecko rozwija się w prawidłowy sposób.
- 10 miesięcy życia: pomimo braku szczepień w tym okresie, warto kontrolować stan zdrowia malucha.
- 12 miesięcy: wizyta na pierwszy rok dziecka, to przede wszystkim ocena jego rozwoju, w tym mowy, ruchu, umiejętności raczkowania i chodzenia oraz umiejętność chwytania rzeczy. Dzięki kontroli lekarz dziecięcy jest w stanie stwierdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo, czy nie będzie konieczna, na przykład pomoc logopedy.