nMedica Logo

TELEFON:

Medycyna pracy a osoby prowadzące własną działalność gospodarczą

Działalność gospodarcza, a badania lekarskie? Samozatrudnienie rządzi się własnymi prawami. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą wcielają się w różne role – są zarówno szefem, jak i pracownikiem, decydentem i wykonawcą. W wirze obowiązków i wyzwań często jednak zapominają o jednym kluczowym aspekcie: swoim zdrowiu. To tutaj wkracza medycyna pracy i pracownicze badania lekarskie, nie tylko jako wymóg prawny, czy narzędzie dla korporacji, ale również jako cenny sojusznik dla tych, którzy kierują własnym biznesem.

Pracownicze badania lekarskie

Badania lekarskie dla pracowników, znane również jako badania wstępne, kontrolne lub okresowe, to procedura medyczna przeprowadzana w celu oceny zdolności pracownika do wykonywania określonej pracy oraz monitorowania jego stanu zdrowia w związku z wykonywanymi obowiązkami zawodowymi. Mają one na celu zapewnienie bezpieczeństwa i zdrowia zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Kodeks pracy reguluje obowiązek wykonywania badań lekarskich i są one wymagane w przypadku:

  • osób zatrudnianych na umowę o pracę,
  • osób, które są już zatrudnione, jednak przeniesione zostaną na inne stanowisko, na którym występują czynniki i środki szkodliwe dla zdrowia i życia.

Celem tych badań jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa pracowników oraz dostosowanie warunków pracy do ich zdolności fizycznych i zdrowotnych. Badania lekarskie dla pracowników są wymagane przez przepisy prawne, a ich wyniki są często traktowane jako poufne i nie są udostępniane pracodawcom bez zgody pracownika.

Badania lekarskie a działalność gospodarcza

Choć prowadzenie własnej działalności możliwe jest praktycznie w każdej branży, nawet w tych gdzie przedsiębiorca ma bezpośredni kontakt z klientami czy żywnością. Jak ma się do tego prawo? Osoba prowadząca własną działalność gospodarczą, jeśli nie zatrudnia pracowników, nie ma obowiązku wykonywać badań lekarskich. Nie ma obowiązku także odbywania szkolenia BHP, które w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę jest konieczne. Nawet jeśli przedsiębiorca korzysta z pomocy innych osób, jednak nie są one zatrudnione oraz nie obowiązują ich przepisy Prawa Pracy, to odbycie badań lekarskich również nie jest obowiązkiem. Jeśli umowa cywilnoprawna lub współpraca B2B po czasie przerodzi się w stosunek pracy – konieczne będzie wykonanie badań.

Dobrowolne badania lekarskie przy działalności gospodarczej

Mimo że obowiązku nie ma – Państwowa Inspekcja Pracy może się domagać badań w szczególnych przypadkach. Częsty kontakt z żywością oraz z ludźmi upoważnia PIP do skierowania na badania, choć oficjalnego nakazu w prawie nie ma. Nie jest to jednak jedyna droga, ponieważ każdy oddział Inspekcji podchodzi do tego indywidualnie – jedne oczekują badań od każdego, a drugie nie będą oczekiwać ich wcale. Przychodnia w Tarnowie oferuje badania lekarskie dla wszystkich pracowników, którzy skierowani zostali na pracownicze badania lekarskie.