Długoterminowe zwolnienie lekarskie stawia przed nami wiele pytań i wyzwań. W dzisiejszych czasach, gdy zdrowie staje się priorytetem, zrozumienie zasad i konsekwencji długotrwałego urlopu zdrowotnego staje się kluczowe. Czy wiesz, jakie prawa przysługują ci podczas długotrwałego zwolnienia? Jakie formalności musisz spełnić? Oto kompleksowy przewodnik po wszystkim, co powinieneś wiedzieć, kiedy zdrowie stawia cię przed długotrwałym okresem rekonwalescencji.
Czym jest długotrwałe zwolnienie lekarskie?
Jeśli pracownik przebywa na L4 dłużej niż 33 dni i z tego samego powodu otrzymuje zasiłek chorobowy przyznawany przez ZUS, jest to długoterminowe zwolnienie lekarskie. Nie może ono jednak trwać jednak dłużej niż 182 dni. Po tym terminie, jeśli pracownik wciąż nie jest zdolny do wykonywania swoich obowiązków, powinien udać się na ponowną kontrolę stanu zdrowia i przepisanie świadczenia rehabilitacyjnego, które będzie kontynuacją dotychczasowego zwolnienia.
Co mówią przepisy na temat długoterminowego zwolnienia lekarskiego?
Przez 33 dni wynagrodzenie wypłacane jest przez pracodawcę, jeśli jest on płatnikiem, czyli zgłasza od minimum 21 osób do ubezpieczenia chorobowego. Jeśli jednak pracodawca zgłasza maksymalnie 20 osób do polisy, wtedy to ZUS wypłaca świadczenia od pierwszego dnia zwolnienia chorobowego. Dotyczy to także osób, które prowadzą działalność pozarolniczą, duchownych, a także osób, które zatrudnione są w zagranicznych firmach.
UWAGA! Jeśli pracownik zatrudniony jest w kilku firmach, niezależnie od rodzaju umowy, zobowiązany jest do zaprzestania pracy we wszystkich przedsiębiorstwach na czas trwania zwolnienia chorobowego.
Warto również wiedzieć, że pracodawca ma prawo do zwolnienia pracownika, który przebywa na zbyt długim zwolnieniu. Nie dotyczy to jednak wszystkich, a tylko tych, których okres zatrudnienia jest krótszy niż 6 miesięcy, a okres chorobowy przekroczył 3. Rozwiązanie umowy odbywa się bez zachowania okresu wypowiedzenia dla pracownika, a okres niezdolności nie wlicza się do stażu pracy.
Czy powrót do pracy jest możliwy od razu po zakończeniu zwolnienia?
Długoterminowe zwolnienie lekarskie, czyli takie, które trwa powyżej 30 dni, zakończone musi zostać dodatkową konsultacją lekarską. W tym przypadku to medycyna pracy jest odpowiedzialna za wydanie pracownikowi stosownego oświadczenia, natomiast to pracodawca wystawia skierowanie na kontrolę. Konieczność wykonania badań po zakończeniu długiego L4 wynika z Kodeksu Pracy z art. 229 ust. 2: Pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.
W praktyce oznacza to, że jeśli zwolnienie trwało np. 21 dni to badania kontrolne nie są konieczne i następnego dnia po zakończeniu zwolnienia można wrócić na stanowisko pracy.