Szkoły średnie, takie jak szkoła zawodowa lub technikum, w ramach działań rekrutacyjnych, kierują swoich kandydatów na obowiązkowe badania lekarskie. Obowiązek ten omija jednak uczniów liceów ze względu na brak specjalistycznych i zawodowych przedmiotów. Wizyta u lekarza wyznaczana jest dla osób, które znalazły się na liście przyjętych do danej placówki. Dotyczy to tych, którzy w swoich najbliższych latach edukacji narażeni będą na czynniki niebezpieczne, takie jak chemikalia (technologia chemiczna) czy wysiłek fizyczny i prace na wysokościach (budownictwo). Do kształcenia się w danym zawodzie, badania lekarskie uczniów są niezbędne, a niewykonanie ich wiąże się z brakiem możliwości rozpoczęcia nauki w wybranej szkole.
Jakie badania trzeba zrobić, aby dostać się do szkoły średniej?
Na podstawie wystawionego przez placówkę skierowania, lekarz medycyny pracy wykonuje badania lekarskie do szkoły średniej. Znowu, na ich podstawie wystawia zaświadczenie o braku lub istnieniu przeciwwskazań do wykonywania pracy i pobierania nauki na danym profilu branżowym. Najczęściej badania opierają się na wywiadzie oraz ogólnym, sprawdzeniu wzroku, słuchu, ciśnienia, a także bicia serca. Jeśli znajdzie taka potrzeba, medycyna pracy może skierować kandydata na ucznia na kompleksową analizę jego stanu zdrowia. Wszystko zależy od zdrowia oraz samopoczucia kandydata. Lekarz prowadzący może skierować przyszłego informatyka na bardziej szczegółową kontrolę wzroku, jeśli widzi, że nosi on okulary lub przyszłego kandydata na profil budowlany, na sprawdzenie postawy oraz stwierdzenie prawidłowości w jego układzie kostnym. O wykonaniu dokładniejszych badań decyduje lekarz prowadzący, który wystawia zaświadczenie o zdolności lub niezdolności ucznia do wykonywania zawodu w ramach edukacji.
Okazuje się jednak, że orzeczenie o zdolności lub niezdolności nie jest ostateczne. Osoba, która otrzymała orzeczenie o niezdolności, w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania, ma prawo do złożenia odwołania na piśmie. Jeśli diagnoza została wydana w przychodni, dokument składa się za pośrednictwem lekarza do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy. Jeśli orzeczenie o niezdolności zostało wydane w wojewódzkiej medycynie pracy, należy pisemny wniosek przekazać tym razem do instytutu badawczego medycyny pracy. Analiza stanu zdrowia zostaje wtedy powtórzona i nie można się już od niej odwołać.
Badania do szkoły średniej — cena i czas trwania
Badania lekarskie uczniów są darmowe, a opłata wnoszona jest przez samorząd województwa. Nie płaci za nie ani uczeń, ani jego rodzice czy opiekunowie. Niezależnie od tego, czy uczeń przystępuje do prywatnej, czy też państwowej placówki, badania lekarskie do szkoły średniej są z góry opłacone przez samorząd. Przyszły uczeń szkoły średniej rejestruje się na badania i w wyznaczonym terminie pojawia się w przychodni. Adres przychodni podaje szkoła, która ma podpisaną umowę z konkretnymi placówkami. Czas wizyty to od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, w zależności od ilości badań. Należy uzbroić się jednak w cierpliwość, ponieważ nie każda placówka medycyny pracy ma możliwość umawiania pacjentów na godziny, a co za tym idzie, kolejki mogą być na kilka lub kilkanaście osób. Po wizycie w gabinecie wystarczy udać się do szkoły i złożyć wymagane dokumenty, aby w pełni zakwalifikować się do przyjęcia na wybrany kierunek.