Neurolog dziecięcy jest specjalistą zajmującym się diagnozowaniem i leczeniem różnych chorób układu nerwowego u dzieci. Są to więc choroby ośrodkowego układu nerwowego, obwodowego układu nerwowego, choroby neurologiczne, czy też choroby mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów zarówno u dzieci, niemowląt, jak i młodzieży.
Neurolog dziecięcy ocenia nie tylko rozwój mózgu dziecka, ale też różne schorzenia nerwowo-mięśniowe, jak np. dystrofia mięśni czy urazy, do których doszło w czasie porodu. Do chorób, którymi zajmuje się neurolog dziecięcy, należą też m.in. mózgowe porażenie dziecięce, przepukliny rdzeniowo-kręgowe, zaburzenia zachowania i rozwoju, różne uszkodzenia mózgu, rwa kulszowa, padaczka, czy zaburzenia mowy. Ponadto lekarz ten zajmuje się też ADHD, autyzmem i chorobami genetycznymi.
U dzieci w wieku niemowlęcym zaniepokoić powinny rodziców asymetrie ciała lub nieprawidłowości w napięciu mięśniowym oraz nienaturalne prężenie ciała do tyłu, czy zaciskanie pięści, a nawet kolki i niespokojny sen malucha
Wizyta u neurologa dziecięcego jest wskazana w następujących przypadkach:
- u noworodków w sytuacji ciąży zagrożonej lub mnogiej.
- jeżeli poród odbył się przez cesarskie cięcie lub przebiegał z powikłaniami,
- gdy dziecko jest wcześniakiem
- dziecko z niską masą urodzeniową.
- brak zainteresowania dziecka otoczeniem
- przy występowaniu u dziecka drgawek, lęków, zaburzeń pamięci, omdleń